UOKiK wszczął postępowanie w związku z sytuacją na kolei

przez admin
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy PKP Polskie Linie Kolejowe nie złamały prawa, odwołując pociągi Przewozów Regionalnych z powodu długów – poinformowała prezes Urzędu Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. W tej sprawie wszczęte zostało postępowanie.

Jak podkreśliła prezes, UOKiK wszczął postępowanie w sprawie sytuacji na kolei w związku z napływającymi skargami. „Nie postawiliśmy na tym etapie żadnych zarzutów” – powiedziała.

„Urząd robi to, co zawsze – bada, czy może skutecznie zadziałać w interesie konsumentów. Kontrola (…) będzie obejmowała zarówno przepisy prawa antymonopolowego, prawa konsumenckiego. (…) Będziemy również badali istotny z naszego punktu widzenia wątek pomocy publicznej, bo nie można zapominać o tym, że kwestie rozliczeń między przewoźnikami dotyczą także pieniędzy publicznych” – powiedziała.

Zaznaczyła, że Urząd sprawdzi m.in., czy odłączenie możliwości korzystania z torów Przewozom Regionalnym przez PLK „nie jest działaniem dyskryminacyjnym”. „Chcemy sprawdzić, czy inni przewoźnicy również nie są zadłużeni i w oparciu o jakie kryteria ta decyzja została podjęta” – powiedziała.

„Nie wykluczam również tego, że biorąc pod uwagę sytuację na tym rynku (kolejowym – PAP), który nie jest rynkiem w pełni konkurencyjnym, efektem naszych działań będą rekomendacje co do zmian systemowych (na kolei – PAP)” – powiedziała.

We wtorek nie wyjechało na tory 48 międzywojewódzkich pociągów Przewozów Regionalnych, w środę 46. To konsekwencja braku porozumienia przewoźnika i zarządzającej infrastrukturą spółki PKP Polskie Linie Kolejowe w sprawie spłaty zadłużenia PR, przekraczającego 230 mln zł. Rzecznik Przewozów Regionalnych Piotr Olszewski poinformował w czwartek, że tego dnia nie wyjedzie na tory 46 pociągów międzywojewódzkich przewoźnika.

Źródło – PAP