PKP SA: Wstrzymanie planowanego aportu nieruchomości do spółki Przewozy Regionalne

przez admin

Zarząd PKP SA poinformował dzisiaj w specjalnym oświadczeniu, że w związku z odmową ujawnienia swojej sytuacji finansowej przez zarząd spółki Przewozy Regionalne, PKP SA zostały zmuszone do podjęcia decyzji o wstrzymaniu planowanego aportu nieruchomości do samorządowego przewoźnika.

Polskie Koleje Państwowe SA przygotowały dla samorządowej spółki Przewozy Regionalne kompleks trzydziestu jeden nieruchomości o wartości 161 milionów złotych w całym kraju, które zostaną przekazane Przewozom Regionalnym w formie aportu. Nieruchomości te zostały wskazane przez samorządowego przewoźnika. Wniesienie tego majątku pokrywa stratę spółki z ubiegłego roku, oraz wprowadza do niej istotny majątek. Wyposażenie Przewozów Regionalnych w tego typu składniki może być także pomocne w rozwiązaniu obecnych problemów z wypłacalnością spółki. W związku z uchwałą rady nadzorczej spółki Przewozy Regionalne z 26 października podkreślającej zagrożenie upadłością tej firmy oraz w związku z nie wywiązywaniem się z zobowiązań finansowych wobec podmiotów Grupy PKP, zarząd PKP SA przed przekazaniem nieruchomości o tak dużej wartości zwrócił się do Przewozów Regionalnych z prośbą o przedstawienie dokumentów finansowych spółki obrazujących jej rzeczywistą sytuację ekonomiczną i finansową. Jest to działanie standardowe i rutynowe w przypadku angażowania własnego majątku do kapitału drugiej firmy – czytamy w oświadczeniu.

Jak poinformował nas rzecznik prasowy PKP SA Michał Wrzosek, prośba zarządu PKP SA wynika również z faktu, iż w tym samym czasie prowadzone są negocjacje spółek Grupy PKP i Przewozów Regionalnych. Rozmowy te zmierzają do umożliwienia spłaty powstałego w ostatnich miesiącach zadłużenia  Przewozyów Regionalnych wobec spółek Grupy PKP o wartości 313 mln złotych. Bez dokumentacji finansowej spółki – dłużnika, nie ma możliwości oceny jego wiarygodności oraz możliwości spłaty zadłużenia w najbliższych miesiącach. Zarząd PKP SA nie dysponuje innymi możliwościami oceny sytuacji ekonomicznej samorządowego przewoźnika. Polskie Koleje Państwowe SA są zobowiązane prawem i zasadami obrotu gospodarczego do zapoznania się sytuacją finansową spółki, której mają przekazać majątek o bardzo dużej wartości. Tymczasem 13 listopada zarząd spółki Przewozy Regionalne poinformował PKP SA iż odmawia ujawnienia swojej sytuacji finansowej. W tej sytuacji PKP SA zostały zmuszone do podjęcia decyzji o wstrzymaniu planowanego aportu nieruchomości. Jednocześnie zarząd PKP SA wyraża wolę przekazania majątku na dotychczasowych zasadach po umożliwieniu zapoznania się z sytuacją ekonomiczną spółki Przewozy Regionalne.
 

(źródło: PKP SA, wnp.pl)