PKP Przewozy Regionalne wypłacą pensję pracownikom

przez admin

 Źródło – PAP , wnp
 
PKP Przewozy Regionalne poinformowały, że konta spółki zostały częściowo odblokowane, co umożliwi wypłatę pensji dla pracowników.

Jak zapewnił prezes PKP Przewozy Regionalne Tomasz Moraczewski, należności wobec załogi zostaną uregulowane w terminie.

Przedstawiciele zarządu PKP Przewozy Regionalne zapewnili także we wtorek, że tak długo jak trwają rozmowy z Grupą PKP spółka nie złoży wniosku o upadłość. Pertraktacje dotyczą spłaty zadłużenia przewoźnika wobec spółek Grupy PKP, m.in. PKP Intercity i PKP Polskie Linie Kolejowe.

Podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami dyrektor finansowa spółki Małgorzata Kuczewska-Łaska wyjaśniła, że jeżeli dojdzie do porozumienia w sprawie spłaty zadłużenia, to nie będzie potrzeby składania wniosku o upadłość. Wyjaśniła, że zarząd PKP Przewozy Regionalne traktuje taką ewentualność jako ostateczność.

Spółki Grupy PKP szacują, że należące do samorządów PKP Przewozy Regionalne jest im winne w sumie 290 mln zł.

Prezes Moraczewski powiedział, że spółka nie tylko nie będzie rezygnować z pociągów InterRegio, ale planuje uruchomić więcej połączeń i kupić nowy tabor do przewozów wojewódzkich. Pociągi międzywojewódzkie InterRegio są konkurencją dla obsługującego te trasy PKP Intercity.

Moraczewski nie ukrywał, że spółka jest bardzo zadowolona z pociągów InterRegio. Powiedział, że pasażerowie są zadowoleni z cen biletów, a wpływy całkowicie pokrywają koszty uruchomienia pociągów. Dodał, że jeżdżą nimi także osoby, które wcześniej nie korzystały z kolei.

Spółka planuje w przyszłym roku zwiększyć liczbę połączeń międzywojewódzkich. „Chcemy wypełnić te luki, które jeszcze zostały na tym rynku” – powiedział. Nie był w stanie podać konkretnych liczb, ponieważ – jak wyjaśnił – trwa ustalanie rozkładów. „Jedyną spółką, która wniosła wątpliwości do rozkładu jest PKP Intercity” – dodał.

Moraczewski powiedział, że spółka myśli o kupieniu nowych pociągów, które jeździłyby na tych trasach. „Wyłoniliśmy wykonawcę studium wykonalności, czyli powstanie dokument, na podstawie którego będziemy mogli kupować tabor do przewozów wojewódzkich” – powiedział. Dodał, że spółka planuje sfinansować zakup ze środków własnych i pieniędzy z Unii Europejskiej. Wyjaśnił, że dokument ma być gotowy na początku stycznia.

Samorządy przejęły kontrolę nad PKP Przewozy Regionalne w grudniu 2008 r. Z usług przewoźnika korzysta ok. 340 tys. osób dziennie. Szacuje się, że ma ponad 42 proc. udziału w rynku kolejowych przewozów pasażerskich.