Otwarcie dyspozytury w Tarnowskiech Górach
8 lutego 2013 w siedzibie Śląskiego Zakładu Spółki PKP CARGO S.A została oddana do użytku kolejna nowoczesna dyspozytura. Kosztem blisko jednego miliona złotych w nowej dyspozyturze znajduje się piętnaście wydzielonych dźwiękochłonnych kabin ze sprzętem komputerowym do planowania i nadzorowania ruchu pociągów. Pracę dyspozytorów wspomaga system EKL (elektroniczna księga logistyki) – system informatyczny, dzięki któremu istnieje możliwość śledzenia pracy lokomotyw i drużyn trakcyjnych.
W uroczystym otwarciu uczestniczyli: Poseł do PE prof. Jerzy Buzek, Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry Arkadiusz Czech, Andrzej Fiała – Przewodniczący Rady Powiatu Tarnogórskiego, Marian Szukalski – Członek Zarządu, Andrzej Wystalski – Komendant Powiatowy Policji, Marek Zaleśny – p.o Prezesa Zarządu PKP CARGO S.A, Witold Bawor, Dyrektor zarządzający w PKP CARGO SA, Marian Jeż – Główny Dyspozytor Dyrektorzy Wydziałów, Dyrektor Zakładu Zenon Zemła oraz przedstawiciele związków zawodowych działających w zakładzie.
Tarnogórski zakład, który zatrudnia ponad 3300 pracowników, obejmuje swoim zasięgiem trzy województwa: śląskie, opolskie i łódzkie. uruchamia średnio w ciągu doby 145 pociągów towarowych i koordynuje proces przewozowy i pracę dziewięciu sekcji eksploatacji i drużyn trakcyjnych. To sprawia, że Śląski Zakład PKP CARGO S.A jest największym w strukturach PKP Cargo. Nadzoruje 26 proc. wszystkich przewozów spółki.
Zabierając głos – Marek Zaleśny stwierdził, ze jest w pełni przekonany co do słuszności inwestowania w sprawne zarządzanie spółką. To dzięki przemyślanym inwestycjom i zaangażowaniu załogi mogliśmy osiągnąć tak dobre wyniki na zakończenie roku 2012, czego mogą pozazdrościć nam konkurenci.
Profesor Buzek wspomniał, że wszelkie skojarzenia z trudem pracy kolejarza nawiązują do Tarnowskich Gór. To nie tylko jedna z największych stacji rozrządowych w Europie, ale również miejsce w którym nowoczesne wyposażenie miejsc pracy zapewnia sprawne zarządzanie.
Dyrektor Zakładu Zenon Zemła – zaznaczył , że nowa dyspozytura w zakładu pozwoli na lepsze zarządzanie zarówno pojazdami trakcyjnymi, jak i całymi pociągami. Dodał, że zaledwie kilka miesięcy temu była to sala szkoleń. Dzisiaj to nowoczesne centrum zarządzania, w którym zabezpieczono awaryjne zasilanie elektryczne z agregatu prądotwórczego , podwójną łączność i klimatyzację.
Na zakończenie wystąpienia życzył wszystkim pracownikom dyspozytury podejmowania dobrych i trafnych decyzji oraz złożył podziękowania przybyłym gościom za przybycie.
Jarek Ślepaczuk