KŚ: od czerwca wyższe ceny i mniej połączeń

przez admin

Sprawdziły się zapowiedzi spółki i obawy pasażerów. Od 1 czerwca Koleje Śląskie zredukują pracę przewozową (o 13 proc. dziennie), zlikwidują 3 relacje i podniosą o 10 – 20 proc. ceny biletów. Po to, aby ratować spółkę przed upadłością.

Maciej Zaremba, rzecznik KŚ, przyznaje: – Niestety, wprowadzane zmiany są niezbędne. Bez nich naszą spółkę trzeba byłoby postawić w stan upadłości i w okolicach września na tory nie wyjechałby ani jeden pociąg .

31 proc. kilometrów mniej
Od 1 czerwca br. (sobota) znaczącej zmianie ulegnie rozkład jazdy Kolei Śląskich. „W wyniku koniecznych oszczędności praca przewozowa, czyli liczba kilometrów, które przejadą pociągi w ciągu całego roku spadnie o blisko 13 proc. (z 8 mln do 7,1 mln). Jednak zważając na to, że redukcje zostaną wprowadzone od czerwca do grudnia, ich wpływ na rozkład realizowany w tym czasie wyniesie 31 proc. – czytamy w komunikacie spółki.

– Specyfika konstruowania rozkładów jazdy powoduje pewne zaburzenie skali redukcji, bo 1 czerwca będziemy musieli wykreślić 39 proc. połączeń, pomimo, że w rzeczywistości codziennie będziemy pokonywali o prawie 1/3 mniej kilometrów. Co jednak absolutnie nie zmienia faktu, że skala zmian jest duża – mówi Maciej Zaremba, rzecznik Kolei Śląskich. – Algorytm, według którego dokonywaliśmy redukcji połączeń uwzględniał m.in. dostępność alternatywnych środków transportu, koszt obsługi, planowane remonty i konieczność maksymalizacji liczby połączeń w godzinach szczytu – dodaje.

Zlikwidowane zostaną trzy relacje, w tym Bytom–Gliwice. Na najpopularniejszych relacjach Gliwice–Katowice–Częstochowa oraz Katowice–Tychy zniknie odpowiednio 45 proc. i 39 proc. połączeń. Pełny rozkład obowiązujący od 1 czerwca br. znajdzie się na stronie www.kolejeslaskie.com w środę 15 maja br.

Ceny rosną nawet o 20 proc.
Średnio o 1 zł i 20 groszy, czyli o około 20 proc. wzrosną ceny biletów na najpopularniejszych wśród pasażerów odległościach (od 0 do 55 km). Natomiast średni wzrost cen w całym, obejmującym 26 pozycji, cenniku wyniesie średnio 10 proc. Zrezygnowano także z biletów strefowych. Pełna treść nowego cennika znajduje się na stronie www.kolejeslaskie.com.

– Dotychczas nasze bilety były tańsze od stawek rynkowych przeciętnie od 15 proc. do 25 proc. Teraz nasze ceny będą porównywalne do kwot, które płacą pasażerowie w innych województwach – mówi Michał Borowski, prezes Kolei Śląskich.

Zarząd obniża sobie pensje
Dotychczas o 35 mln złotych udało się obniżyć koszty funkcjonowania spółki w wyniku skutecznego wypowiedzenia umów, które w opinii nowego zarządu były dla śląskiego przewoźnika niekorzystne. W najbliższych dniach zaakceptowana zostanie decyzja o zmianie w strukturze firmy, które mają zmniejszyć wydatki w ramach funduszu płac.

– Założyliśmy, że chcemy zmniejszyć koszty funkcjonowania spółki o 25 proc. Dotychczasowe działania pozwoliły osiągnąć znaczną część tego wskaźnika, jednak niezbędne są kolejne trudne kroki. Aby pokazać naszą determinację i fakt, że cięcia muszą dotknąć wszystkich, złożyliśmy u pana marszałka prośbę o obniżenie wynagrodzeń zarządu także o 25 proc. Wymiar finansowy tego gestu w skali spółki jest oczywiście minimalny, ale jego intencją było sformułowanie jasnego komunikatu do pracowników i związkowców, że jesteśmy zdeterminowani i zmiany muszą dotknąć wszystkich – kończy Michał Borowski.
Źródło – Kurier Kolejowy