Zasiłek opiekuńczy, a praca zmianowa
W związku z zamknięciem żłobków i przedszkoli i związaną z tym kwestią dotyczącą przyznania zasiłków opiekuńczych, zwróciłem do ZUS się z pytaniem, dotyczącym co w przypadku pracowników wykonujących pracę zmianową. Czy okres opieki obejmuje również zmianę nocną oraz weekendy i święta, czy pracownik musi stawić się w takich przypadkach do pracy? Czy można okres wprowadzenia obostrzeń traktować jako jeden ciągły na chwilę obecną ( 27.03 – 9.04) okres opieki na dziecko bez konieczności stawienia się w pracy we wskazanych powyżej sytuacjach.
Poniżej zamieszczam odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, może będzie ona niektórym pomocna:
Zgodnie z art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek opiekuńczy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Jeśli zatem ubezpieczony wnioskuje o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres, który obejmuje także sobotę i niedzielę, ma prawo do zasiłku opiekuńczego także za te dni. Jeżeli w oświadczeniu składanym do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego wskaże wyłącznie okresy od poniedziałku do piątku, zasiłek ten zgodnie z wnioskiem ubezpieczonego będzie przysługiwał tylko za te dni, bez soboty i niedzieli.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje Ci, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę. Nie dotyczy to opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 2.
Członkiem rodziny, który może zapewnić opiekę, nie jest osoba, która:
- jest całkowicie niezdolna do pracy,
- jest chora,
- nie jest sprawna fizycznie lub psychicznie za względu na swój wiek,
- prowadzi gospodarstwo rolne,
- jest pracownikiem, który odpoczywa po pracy na NOCNEJ ZMIANIE,
- prowadzi działalność,
- nie jest zobowiązana do opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – jeśli odmawia sprawowania opieki
Sebastian Szwarc