XXIII Parowozjada w Wolsztynie

przez admin

Zgodnie z wieloletnią tradycją Wolsztyn stał się niekwestionowaną stolicą dymu i pary – wszystko za sprawą XXIII Parady parowozów, która w tym roku odbyła się w sobotę 30 kwietnia. Sobotni poranek uczestników przywitał słoneczną pogodą. Tuż po godz. 13:30  rozpoczął się główny punkt programu – tradycyjna Parada Parowozów. Dwanaście parowozów między innymi z Polski, Czech i Niemiec wzięło udział w pokazowych przejazdach dostarczając niesamowitych wrażeń miłośnikom i sympatykom kolei.

Zgodnie z wieloletnią tradycją Wolsztyn stał się niekwestionowaną stolicą dymu i pary – wszystko za sprawą XXIII Parady parowozów, która w tym roku odbyła się w sobotę 30 kwietnia. Sobotni poranek uczestników przywitał słoneczną pogodą. Tuż po godz. 13:30  rozpoczął się główny punkt programu – tradycyjna Parada Parowozów. Dwanaście parowozów między innymi z Polski, Czech i Niemiec wzięło udział w pokazowych przejazdach dostarczając niesamowitych wrażeń miłośnikom i sympatykom kolei. Wśród nich: wolsztyńskie Ol49-59 i Pt47-65, poza tym Okz32-2 i Tkt48-191 z Chabówki, Tkt48-18 z Jaworzyny Śląskiej, TKh 05353 z Wrocławia , Ty42-24 z Pyskowic (własność Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów z Pyskowic), niemieckie parowozy 18 201 (najszybszy sprawny parowóz na świecie, posiadający prędkość 180 km/godz.), 52 8177 i 35 1019, a także czeskie maszyny 464.202 i 423.0145. W trakcie imprezy  kursował także wagon motorowy Sn61 „Ganz” ze skansenu w Chabówce..

W trakcie imprezy prezes PKP CARGO S.A Maciej Libiszewski przekazał informację, która została z aplauzem przyjęta przez miłośników kolejnictwa o planowanym przekształceniu wolsztyńskiej parowozowni w instytucję kultury. To efekt porozumienia PKP CARGO S.A oraz  władz woj. wielkopolskiego, powiatu wolsztyńskiego i miasta Wolsztyna.  Utworzenie instytucji kultury jest naturalną konsekwencją naszego podejścia do dziedzictwa kolei – powiedział prezes PKP CARGO S.A.

Organizatorzy imprezy zapewnili uczestnikom szereg imprez towarzyszących, takich jak pokazy obrządzania parowozów czy możliwość przejazdu drezyną Jak zwykle, Parada Parowozów była elementem Dni Ziemi Wolsztyńskiej, trwających od 29 kwietnia do 3 maja. Na zakończenie w godzinna nocnych odbyło się  widowisko „Światło, Para i Dźwięk”

W imprezie wzięło udział kilkanaście tysięcy uczestników z kraju i zagranicy co potwierdza, że impreza organizowana przez PKP CARGO S.A  stale cieszy się niesamowitą popularnością. W opiniach wielu uczestników pojawiły się zgodne opinie i oceny potwierdzające, że w tym roku organizatorzy stanęli na wysokości zadania, a impreza wróciła na właściwe tory.

{gallery}/aktualnosci/2016/2016_05_08{/gallery}

Tekst i zdjęcia: Jarek Ślepaczuk