Wolsztyn 2018

przez admin

Para buch – Wolsztyn w ruch…Para buch – Wolsztyn w ruch…

Choć tegoroczna Parada Parowozów powoli przechodzi już do historii, to  jubileuszowa XXV jej edycja na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.  

Uczestnicy Parady, którzy przybyli do światowej stolicy pary nie tylko ze wszystkich zakątków kraju, ale również z Węgier, Czech, Holandii, Niemiec w jednym momencie mogli zobaczyć 9 parowozów pod parą.

Swoje wdzięki zaprezentowały  wolsztyńskie parowozy Ol49-59, Ol49-69 oraz Pt47-65, występujące gościnnie lokomotywy ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa oraz Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu, a także maszyny zagraniczne przybyłe z Niemiec, a nawet z Luksemburga. Ostatnia z nich pojawiła się po raz pierwszy – był to niezwykły, bo mierzący niecałe 5 m parowóz Cockerill 503.

Moc i ilość tegorocznych atrakcji zapewnili jej organizatorzy m.in. Muzeum w Parowozowni Wolsztyn, Samorząd Wojewódzka Wielkopolskiego, Gminę i Powiat Wolsztyn oraz PKP CARGO S.A, zaś nad sprawnym przebiegiem całości czuwał Dyrektor Wojciech Marszałkiewicz.  W kuluarowych rozmowach można było usłyszeć radość organizatorów, którzy, że po kilku latach niepewności dotyczącej przyszłości wolsztyńskiej parowozowni, wspólnymi działaniami wyprowadzają ją na prostą. To niewątpliwie  wspólne działania PKP CARGO S.A  oraz samorządu wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego.  

Tegorocznej Paradzie towarzyszyły ciekawe wydarzenia. Przez cały weekend odbywały się przejazdy zabytkowymi składami z parowozem, koncert Powiatowej Wolsztyńskiej Orkiestry Dętej,  zaś w industrialnej przestrzeni hali napraw przygotowano wystawę fotografii pochodzących z międzynarodowego konkursu „Parowozowe Impresje” Późnym wieczorem dla kilkunastotysięcznej widowni organizatorzy przygotowali  multimedialne widowisko „Światło, para i dźwięk”, w którym lokomotywy grały  główną rolę.

{gallery}aktualnosci/2018/2018_05_01{/gallery}