Rusza prywatyzacja PKP Cargo S.A.

przez admin

Polskie Koleje Państwowe S.A. opublikowały dzisiaj (21 marca 2011r.) zaproszenie do negocjacji w sprawie kupna akcji spółki PKP Cargo S.A.- drugiego co do wielkości kolejowego przewoźnika towarowego w Unii Europejskiej. Inwestorzy będą mogli nabyć 50 % + 1 akcja spółki.

Potencjalni inwestorzy, po spełnieniu wymogów formalnych zamieszczonych w ogłoszeniu, będą mogli pobierać memorandum informacyjne, zawierające m.in. podstawowe informacje o sytuacji prawnej i ekonomiczno- finansowej spółki. 12 maja 2011r. minie termin składania wstępnych ofert nabycia akcji. Firmy dopuszczone przez PKP S.A. do kolejnego etapu (tzw. długa lista inwestorów) będą mogły przeprowadzić „due diligence”, czyli szczegółowe badanie firmy pod kątem jej sytuacji handlowej, finansowej czy prawnej, które posłuży do zbudowania wiążących oferty nabycia akcji. Na podstawie złożonych ofert powstanie tzw. krótka lista inwestorów, wybranych przez PKP S.A. i rozpoczną się negocjacje.

W wyniku negocjacji wyłoniony zostanie inwestor, z którym PKP S.A. zawrze umowę. – Po wielu latach przygotowań rozpoczynamy największy projekt prywatyzacyjny w branży kolejowej w Europie – mówi Maria Wasiak, p.o. prezesa zarządu PKP S.A. To znaczący krok w rozwoju firmy- dodaje.

PKP Cargo S.A. jest liderem na polskim rynku kolejowych przewozów towarowych (55,4 % udziału w polskim rynku) i drugim co do wielkości przewoźnikiem Unii Europejskiej. Świadczy usługi krajowe i międzynarodowe na głównych szlakach tranzytowych Europy. Od 2008 roku spółka prowadzi intensywny program restrukturyzacji, m.in. zmniejszono zatrudnienie o 39 %, wprowadzono nową strukturę organizacyjną i nowoczesne standardy obsługi klienta. W roku 2010r. PKP Cargo S.A. zanotowało zysk w wysokości 60 mln złotych.

Więcej informacji o procesie prywatyzacji spółki i jej bieżącej działalności znajduje się w zaproszeniu do negocjacji i teaserze informacyjnym.

PKP Cargo S.A. nie jest jedyną firmą w Grupie PKP, która poddana została procesowi prywatyzacji. Dzisiaj (21 marca 2011r.) mija termin składania wiążących ofert na zakup Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury. Jeszcze w tym roku planuje się sprzedaż akcji i udziałów spółek Polskie Koleje Linowe, PKP Energetyka i TK Telekom. W lutym tego roku PKP S.A. sfinalizowało transakcję sprzedaży 60 procent akcji spółki Bombardier Transportation ZWUS Polska.

Źródło – PKP S.A