Protest w CARGO Tarnowskie Góry

przez admin
doc

Protest w CARGO Tarnowskie Góry

Tarnogórski oddział PKP Cargo protestuje przeciwko planom zarządu spółki. Nie chcą przeniesienia do Katowic. Uważają, że to początek końca tarnogórskiego zakładu i boją się masowych zwolnień.

W Tarnowskich Górach przez 158 lat nikt nie podniósł ręki na kolej. To co teraz się dzieje jest absurdalnym precedensem – powiedział Jarosław Ślepaczuk ze Związku Zawodowego Kolejarzy Śląskich przy PKP Cargo w Tarnowskich Górach – Tarnogórski zakład zatrudnia ok. 15 proc. załogi PKP Cargo ale wykonuje 30 proc. pracy przewozowej. Nie domagamy się niczego więcej poza poważnym traktowaniem – dodał. Związkowcy obawiają się m.in. tego, że po przeniesieniu zakładu spora część załogi praktycznie straci możliwość dojazdu do pracy – W Tarnowskich Górach pracują osoby z Lublińca, Sierakowa Śląskiego a nawet z Działoszyna. Dojazd na naszej obecnej bazy zajmuje im czasem dwie godziny w jedną stronę. Po przeniesieniu zakładu do Katowic, ten czas znaczącą się wydłuży – mówił Ślepaczuk. Związkowców nie przekonuje deklaracja zarządu PKP Cargo o zapewnieniu bezpłatnego dojazdu przeniesionych pracowników. Z Tarnowskich Gór do Katowic mają ich wozić autobusy. – To w niczym nie pomoże. Spora część zostanie przywieziona po pracy do Tarnowskich Gór o godz. 20. Potem nie będą mieli czym wrócić do domu – stwierdził Ryszard Lach, przewodniczący Solidarności w PKP Cargo w Tarnowskich Górach.

Galeria zdjęć

„Zmiana miejsca wykonywania pracy niektórych działów z Tarnowskich Gór nie oznacza likwidacji miejsc pracy. Przeniesienie pracowników do nowej centrali w Katowicach będzie przeprowadzone z poszanowaniem obowiązującego w PKP CARGO Paktu Gwarancji Pracowniczych. Pakt Gwarancji Pracowniczych (PGP), który został zawarty przed debiutem giełdowym PKP CARGO obejmuje 90 proc. pracowników spółki i zapewnia m.in. 4- lub 10-letnie gwarancje zatrudnienia. Wszelkie działania optymalizacyjne są prowadzone w spółce z poszanowaniem postanowień Paktu.” – broni się zarząd PKP Cargo w przesłanym do nas komunikacie prasowym. Jak podają związkowcy, przeniesionych do Katowic ma być 160 pracowników z tarnogórskiego oddziału i 27 z oddziału w Rybniku. PKP Cargo poinformowało, że z obydwu miast zostanie przeniesionych w sumie ok. 150 osób.

http://www.tvs.pl/informacje/tarnowskie-gory-protest-w-slaskim-zakladzie-pkp-cargo-wideo

doc Podziekowania

doc Petycja

doc Protest