PKP CARGO wjedzie na Bałkany

przez admin

PKP Cargo podpisało umowę o strategicznej współpracy z chorwackim narodowym towarowym przewoźnikiem kolejowym – HŽ Cargo.

PKP Cargo podpisało umowę o strategicznej współpracy z chorwackim narodowym towarowym przewoźnikiem kolejowym – HŽ Cargo.

Zakłada ona współpracę przy obsłudze swoich dotychczasowych klientów, transport towarów w korytarzu Północ-Południe i przygotowanie wspólnej oferty logistycznej dla potencjalnych nowych klientów.
Współpraca z chorwackim partnerem daje PKP Cargo dostęp do intensywnie modernizowanych portów w Rijece i Ploce, terminali HŽ Cargo i relatywnie gęstej sieci kolejowej, podkreśla zarząd. Umożliwi też efektywniejsze wykorzystanie własnego taboru.

Podpisana umowa jest ważnym elementem realizowanej przez PKP Cargo strategii ekspansji w Europie Środkowej i Południowej. Polski przewoźnik może samodzielnie prowadzić pociągi w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, jednak obszar Bałkanów był do tej pory niedostępny dla polskiego przewoźnika.
Partnerstwo z HŽ Cargo umożliwi ścisłą współpracę w przewozach kolejowych i świadczenia usług logistycznych w trójkącie Bałtyk – Adriatyk – Morze Północne oraz na Bałkanach.

– Współpraca z przewoźnikiem chorwackim jest doskonałym dopełnieniem przejęcia czeskiej spółki AWT – mówi Adam Purwin, prezes zarządu PKP Cargo. – Ogromne inwestycje prowadzone obecnie w chorwackich portach oznaczają możliwość zwiększenia skali działalności intermodalnej i pozyskania ciekawych zleceń w tym najszybciej rozwijającym się segmencie rynku.
Jak dodaje, w sytuacji, kiedy usługi transportowe w niektórych krajach europejskich są zdominowane przez narodowych przewoźników, posiadających 70 – 80 proc. rodzimych rynków, takie strategiczne alianse z lokalnymi liderami są często jedyną sensowną receptą na rozwijanie międzynarodowej działalności. Obie firmy zakładają uzyskanie znaczących efektów synergii operacyjnej.

– Nasza spółka pozyskała silnego partnera strategicznego, dzięki któremu nie tylko poszerzymy naszą ofertę usług logistycznych, ale też wymienimy się cennym know-how – skomentował Danijel Krakić, prezes zarządu HŽ Cargo. – Dla obu firm tak bliska współpraca jest szansą na znaczące wydłużenie obsługiwanych łańcuchów logistycznych z wykorzystaniem dostępu do trzech mórz i kilku głównych portów na kontynencie europejskim.

Chorwacja posiada ważne porty na morzu Adriatyckim, z których towary są transportowane m.in. do Austrii, Czech oraz na Węgry i Słowację. Inwestycje z wykorzystaniem środków unijnych w portach Chorwacji gwarantują zwiększenie ich przepustowości w najbliższych latach.
HŽ Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Chorwacji. Ma ponad 90 proc. udział w rynku krajowym. Rocznie przewozi kilkanaście milionów ton ładunków. Firma świadczy kompleksowe usługi transportowe, specjalizując się w przewozach towarów koleją.
Dodajmy, że HŽ Cargo przewidziane jest do prywatyzacji. Pierwszy przetarg, zakładający sprzedaż 74 proc. udziałów ogłoszony przez rząd w 2013 roku, nie doszedł do skutku. Potencjalnym inwestorem była rumuńska grupa GFR. Jednym z problemów była konieczność restrukturyzacji HŽ Cargo.

Autor:  wnp.pl (PS)