Dwa podmioty zainteresowane funduszem nieruchomości PKP

przez admin

 Źródło – Dziennik,wnp

PKP powołają specjalny fundusz nieruchomości. Jego obsługą zainteresowane są dwa Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, które będą mogły decydować o sprzedaży nieruchomości – czytamy w „Dzienniku”.

Jak poinformował gazetę Paweł Olczyk, członek zarządu PKP SA, jednym z podmiotów jest związany z dużym bankiem, a drugi z dużą firmą ubezpieczeniową.

„Jak twierdzi Olczyk, ostatecznego wyboru w tej sprawie należy spodziewać się w ciągu dwóch – trzech miesięcy, a fundusz najprawdopodobniej wystartuje już w przyszłym roku. Zgodnie z planem w jego skład wejdą trzy grupy nieruchomości: biznesowe, logistyczne i deweloperskie. „To będzie znacząca część nieruchomości PKP” – mówi Olczyk.

Utworzenie funduszu ma być sposobem na lepsze wykorzystanie kolejowych nieruchomości, gdyż w czasach spowolnienia na rynku trudno o kupca. Do końca lipca 2009 r. udało się zrealizować tylko jedną czwartą projektów przygotowanych do sprzedaży w tym czasie. W efekcie przychody spółki z tego tytułu zamknęły się kwotą 120 mln zł, podczas gdy przygotowano ich do sprzedaży na kwotę 400 mln zł. Jednak Olczyk zaznacza, że ten wynik i tak jest niezły w porównaniu do 2008 r., gdy z tego źródła przez cały rok udało się pozyskać tylko 200 mln zł” – czytamy w „Dzienniku”.