W Kancelarii Prezydenta RP o sytuacji w spółce PKP CARGO
W dniu 30 lipca br. odbyło się w Belwederze spotkanie poświęcone sytuacji pracowników i działaniom zarządu spółki PKP CARGO. Dyskusji z udziałem związkowców przewodniczył zastępca szefa KPRP minister Piotr Ćwik. Obecni byli m.in. członkowie prezydenckiej Rady ds. Strategicznych Projektów Rozwojowych z przewodniczącym Rady Markiem Dietlem.
Spotkanie stanowiło odpowiedź na apel trzech największych central związkowych: NSZZ „Solidarność”, Forum Związków Zawodowych i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Związki zwróciły się do Prezydenta RP, jako patrona dialogu społecznego, o rzetelny dialog i możliwość debaty nad sytuacją pracowników i stanem spółki PKP CARGO. Kancelaria Prezydenta RP stworzyła płaszczyznę do tych rozmów, dostrzegając wagę problemu dotyczącego największego narodowego przewoźnika towarowego o charakterze strategicznym dla państwa polskiego.
Federację Związków Zawodowych Kolejarzy, jako organizację zrzeszoną w Forum Związków Zawodowych, reprezentowali przewodniczący Federacji Jan Przywoźny i przewodniczący Rady Branżowej CARGO Jarosław Ślepaczuk.
Strona związkowa poruszyła m.in. kwestię braku rzeczywistego dialogu z zarządem spółki. Związkowcy podkreślali, że rozumieją dialog jako wymianę poglądów z zarządem spółki w kluczowych dla niej sprawach, w tym zwłaszcza dotyczących jej pracowników, jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. Natomiast zarząd spółki sprowadza dialog wyłącznie do informowania strony społecznej o swoich poczynaniach, w tym niejednokrotnie poprzez media.
Ponadto strona społeczna wyraziła obawy, czy spółka, która zamierza zwolnić ponad 4 tys. pracowników, będzie miała zdolność do prowadzenia przewozów i czy w wyniku tak radykalnych działań naprawczych PKP CARGO nie zostanie zmarginalizowane do roli podrzędnego przewoźnika.
Przewodniczący Jan Przywoźny, podkreślając znaczenie PKP CARGO jako narodowego przewoźnika, zwrócił uwagę na możliwe zagrożenia wynikające z tak znaczących redukcji zatrudnienia w spółce na realizację przewozów m.in. na rzecz obronności państwa czy energetyki, a także przewozów masowych związanych z realizacją Krajowego Programu Odbudowy.
Związkowcy, nawiązując do otwarcia postępowania sanacyjnego wobec PKP CARGO, zgłaszali także obawy, czy zarząd w tym procesie nie będzie się nagminnie uchylał przed stosowaniem przepisów chroniących dotychczas pracowników spółki.
Przedstawiciele zarządu PKP CARGO podtrzymali swoje zamiary przeprowadzenia zwolnień grupowych w spółce, sygnalizując wykonanie jeszcze w tym zakresie dodatkowych analiz. Padła z ich strony także zapowiedź zmian organizacyjnych w zakładach spółki w pionach dyspozytury i handlu, aby dostosować je do nowej sytuacji na rynku przewozów towarowych.
Z kolei przedstawiciele Prezydenta RP, wsłuchując się w stanowiska obu stron, zasygnalizowali m.in. złe postrzeganie na rynku tak znaczącej firmy, w której nadal nie wyłoniono zarządu, a jej kierowanie powierzono oddelegowanym – już na kolejny okres – członkom rady nadzorczej spółki. Zapowiedzieli poinformowanie Prezydenta RP o spotkaniu i przedstawionych w jego trakcie problemach PKP CARGO, w tym zwłaszcza interesujących Prezydenta RP – jako zwierzchnika sił zbrojnych – możliwych problemach związanych z realizacją zadań związanych z obronnością państwa.
Zdjęcia: Przemysław Keler/KPRP