Plan wydzielenia z PKP

przez admin

Spółka Polskie Linie Kolejowe może zostać wydzielona z grupy PKP

Rzeczpospolita – 23-12-2008
Ministerstwo Infrastruktury chce z początkiem roku zacząć prace nad wydzieleniem PKP PLK, spółki zarządzającej torami, z grupy PKP – ustaliła „Rzeczpospolita”.

– Jest taka koncepcja – przyznał „Rz” Mikołaj Karpiński, rzecznik resortu infrastruktury. Ma ona polegać na wyłączeniu PKP PLK ze struktur grupy i podporządkowaniu jej bezpośrednio ministrowi infrastruktury. Reszta spółek z grupy ma trafić pod skrzydła ministra skarbu, który ma je w ciągu dwóch lat sprywatyzować – napisała „Rzeczpospolita”.

Wyodrębnienie spółki budującej tory i zarządzającej infrastrukturą kolejową ma przynieść korzyści przewoźnikom kolejowym, których znaczna część jest – po przekazaniu samorządom spółki PKP Przewozy Regionalne – niezależna od grupy PKP. Ma też przyczynić się do sprawniejszego wykorzystania funduszy unijnych na budowę i modernizację torów. Prace nad ustawą, na podstawie której mają być dokonane przekształcenia, rząd ma rozpocząć po Nowym Roku – czytamy w „Rz”.

– To dobry ruch – powiedział „Rzeczpospolitej” Adrian Furgalski, dyrektor Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. – W pierwszej kolejności należałoby zrobić porządki z tymi elementami infrastruktury, które służą do nieuczciwej walki z konkurencją spółkom z grupy PKP – dodaje.

Mowa głównie o przejściach granicznych na wschodniej granicy, do których PKP Cargo rości sobie wyłączne prawo. – Równocześnie wraz z PLK powinny zostać wydzielone i połączone ze spółką PKP Informatyka i PKP Energetyka, by wszystkim zapewnić jednakową, kompleksową usługę – podsumowuje Furgalski.