PKP SA sprzeda 50 dworców i zmieni sposób zarządzania

przez admin

Sprzedaż 50 dworców kolejowych w tym roku zakłada ogłoszony przez PKP SA nowy program zarządzania nimi. Polepszyć ma się też poziom zagospodarowania takich obiektów oraz ich utrzymania, za sprawą usprawnienia procesów komercjalizacji i modernizacji.

 

Nowy program nosi tytuł „Dworce na własność”, a przygotował go Pion Nieruchomości PKP SA.

, PKP SA zakłada powołanie do końca czerwca br. menadżerów na 13 kluczowych dworcach, kierujących biurem obsługi klienta. Pierwsze z nich już działa na dworcu Warszawa Centralna, w ciągu kilku dni będzie uruchomione także na dworcu Wrocław Główny.

– Zadaniem menedżerów będzie dbałość o komfort usług na podległym mu obiekcie, zarówno dla pasażerów, jak i najemców – mówi Jarosław Bator, dyrektor zarządzający Pionem Nieruchomości PKP SA.

W programie zapisano, że menadżerowie będą monitorowali sytuację na dworcu i mają zapewnić „właściwy poziom usług wyrażonych poprzez odpowiedni stan czystości oraz szybkie reagowanie na zgłoszone przez klientów uwagi i skargi”.

Największe dworce PKP SA chce wynajmować firmom zewnętrznym.

– Sprawna komercjalizacja pozwala na podniesienie komfortu korzystania z dworców, a z drugiej strony daje nam niezbędne środki na ich utrzymanie i modernizację – wyjaśnia dyrektor Bator. – Wprowadziliśmy zasadę, że dworzec powinien być w pełni skomercjalizowany przed oficjalnym otwarciem, tak jak ma to miejsce w przypadku np. centrów handlowych.

Częścią planu PKP SA jest sprzedaż (często za symboliczną złotówkę) dworców samorządom, głównie w mniejszych miastach. Ponieważ zadanie to realizowane jest od wielu lat, obecnie do przekazania „od ręki” jest prawie 250 dworców. W ub. roku samorządy stały się właścicielami 58 z nich.

– W pierwszej połowie tego roku chcemy też wystawić na sprzedaż 50 dworców zlokalizowanych w atrakcyjnych miejscach – mówi Jarosław Bator. – Ta oferta skierowana jest do każdego, kto ma pomysł na wykorzystanie takiego obiektu w celach komercyjnych.

Obecnie trwa proces wyceny nieruchomości z zestawienia takiej listy. Oferty sprzedaży pojawią się wiosną, zapewnia przedstawiciel PKP SA.

W tym roku PKP SA planuje oddać do użytku 20 zmodernizowanych dworców. Rozpocznie się przebudowa tych obiektów m.in. w Szczecinie, Bydgoszczy i Ciechanowie. Do użytku oddanych zostanie 20 remontowanych dworców, w tym w Krakowie, Łęczycy i Jarocinie.

PKP SA od początku 2013 roku wdrożyła także plan efektywnego wykorzystywania powierzchni komercyjnych na dworcach. Korzystając ze sprawdzonych wzorców rynkowych.