Koronawirus a praca – co powinniście wiedzieć

przez admin

Zdajemy sobie sprawę, że w tej tragicznej sytuacji związanej z koronawirusem trudno rzetelne informacje dotyczące praw i obowiązków pracodawców i pracowników.
Przewodnicząca FZZ, Dorota Gardias prezentuje na swoim blogu najważniejsze zasady.

Link do wpisu —-> https://bit.ly/2Q8YjRP

 1. Pracodawca ma prawo polecić pracownikowi pracę zdalną na czas oznaczony.
 2. Za okres zamknięcia zakładu pracy wynikającego z polityki walki z koronawirusem przysługuje pełne wynagrodzenie!
 3. Pracownicy przebywający w kwarantannie lub izolacji otrzymują wynagrodzenie za czas choroby albo zasiłek chorobowy. Wypłacany jest on przez pracodawcę do 33 dni kwarantanny, od 34 – ego dnia ZUS.
 4. Rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego w przypadku konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do 14 dni, z poniższymi zastrzeżeniami:
  Szkoły będą całkowicie zamknięte od poniedziałku 16 marca.
  – o zasiłek można się ubiegać w przypadku, gdy nie ma z kim innym zostawić dziecka
  – dziecko nie ukończyło 8 – ego roku życia
  – zasiłek jest wypłacany tylko jednemu z rodziców i wynosi 80% wynagrodzenia
  – aby otrzymać zasiłek trzeb zostawić oświadczenie u pracodawcy, zleceniodawcy w przypadku umowy zlecenie raz bezpośrednio do ZUS w przypadku działalności własnej.
  Wzór do pobrania znajduje się na stronie www.zus.pl .
 5. Pracownik ma prawo odmówić pracodawcy wyjazdu na delegacje w rejony, w których występuje wysokie zagrożone zakażeniem koronawirusem.
 6. Pracodawca nie może wysłać swojego pracownika na przymusowy urlop, chyba, że pracownik ma zaległy urlop albo znajduje się w okresie wypowiedzenia.
 7. Pracodawca musi zapewnić środki ochrony, które szczegółowo są wprowadzane w przypadku zawodów narażonych na szczególne ryzyko: pracowników służby zdrowia,
 8. personel linii lotniczych i lotniskowych oraz ogólnie personel branży turystycznej, pracowników laboratorium, służby graniczne i celne, pracowników odpowiedzialnych za kwarantannę czy zatrudnionych w gospodarce odpadami.
 9. Istnieje możliwość zdalnego wystawienia L4 poprzez teleporady NFZ nr. infolinii 800-190-590.

Lista placówek udzielających świadczeń w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu “koronawirusa”-> https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/wykazy-placowek-udzielajacych-swiadczen-w-zwiazku-z-przeciwdzialaniem-rozprzestrzenianiu-koronawirusa,7624.html